Lasīts 3 min
17 Jan
17Jan

Vai Tu mēdz regulāri kavēt norunātās tikšanās?


Ikvienam no mums kādreiz gadās ierasties darbā ar nokavēšanos, kavēt norunāto tikšanos vai projekta gala termiņu, tomēr ir cilvēki, kuriem pārsteidzošā kārtā tas izdodas katru reizi! Tādos gadījumos nākas attaisnoties (vai izdomāt pēc iespējas ticamu attaisnojumu). 

Kādā aptaujā kā 5 biežāk minētie iemesli, kāpēc nokavē darbu ir:·       

Satiksme – 51%·        

Aizgulēšanās – 31%·        

Slikti laikapstākļi – 28%·       

Pārāk noguris, lai pieceltos – 23%·        

Kaut kas aizmirsts (mājās vai citur) – 13%

Klasisko attaisnojumu vidū nereti iezogas arī pa kādam īpatnējam iemeslam. Tici vai nē, bet arī šādas atbildes ir minētas aptaujas dalībnieku vidū:·        

Man bija rīta nelabums. (atbildēja vīrietis)·        

Es aizmigu autostāvvietā.·        

Zebra skrēja pa lielceļu un nobloķēja satiksmi. (Šis tik tiešām bija patiesi!)·        

Kafija bija par karstu un es nevarēju doties ceļā, kamēr tā neatdzisa.·        

Man matos ieķērās ķemme.·        

Es skatījos kaut ko TV un ļoti gribēju redzēt beigas.

Kāpēc kavēšana kaitē Tavai reputācijai? 

Kliedēsim mītu, ka kavē lielākā daļa un tāpēc nav vērts satraukties.     

Regulāra kavēšana ietekmē Tavu reputāciju, jo cilvēki jūt, ka Tev nevar uzticēties. Godīgi sakot, bieži Tevi var uztvert kā pasīvi agresīvu un nepieklājīgu, jo tas ir kā pateikt, ka citu cilvēku laiks Tev nav tik svarīgs kā savējais.

Atceries slaveno teicienu – “laiks ir nauda”? Tā patiešām ir, laiks ir vērtība un Tu tērē citu cilvēku resursus, liekot viņiem Tevi gaidīt.·       

Liela daļa cilvēku tomēr ierodas laicīgi – un visdrīzāk viņi būs tie, kas iegūs labākās vietas, pirmie varēs izteikties vai gūs kādu citu labumu tikai tāpēc, ka viņi ieradās pirmie.

Ierodoties laikā, Tu izrādi cieņu otram cilvēkam un radi labu iespaidu par sevi. 

Un pat zinot šo, tomēr - 


Kāpēc mēs kavējam?

Esam tikuši līdz kavēšanas “saknei”, jo nemaz tik vienkārši tas nav, kā tikai slinkums vai necieņa pret citiem. Ir cilvēki, kuriem tiešām patīk justies īpaši, liekot citiem viņus gaidīt, citiem trūkst disciplīnas un laika plānošanas prasmju, savukārt citi vērtē sevi pārāk zemu un nespēj saskatīt, kāpēc gan lai kāds uztrauktos, ka viņi nav ieradušies? 

Tam visam apakšā var slēpties zems pašvērtējums, stress un bailes no gala termiņu tuvošanās, kā arī dažādi neatbalstoši uzskati.

Vēl viens no iemesliem var būt grūtības mainīt iesākto aktivitāti, piemēram, darot ko vienu, pilnībā tajā iegrimstam un nevēlamies pārtraukt, līdz būsim pabeiguši, bet šādi nokavējam nākamo ieplānoto darbošanos.

Savukārt kāds no pētījumiem par mūsu iekšējo pulksteni ierosina, ka kavēšana var būt saistīta ar tā saukto laika perspektīvo atmiņu, kas katram no mums izpaužas dažādi, (ne)spējot novērtēt, cik patiesībā laiks ir pagājis. Varbūt arī Tev ir gadījies, ka jādodas ārā no mājas un tikai “iemetīsi acis” sociālajos tīklos, kas pēc sajūtām aizņēma tikai 5 minūtes laika, bet patiesībā pagāja 20 minūtes? 

Ir cilvēki, kuriem daudz labāk padodas novērtēt situāciju un viņu iekšējais pulkstenis ir saskaņotāks ar ārpasaulē izmantoto pulksteni. Tiem, kuriem iekšējais pulkstenis mēdz ritēt ātrāk vai lēnāk, jāizmanto dažādas stratēģijas, lai parūpētos, ka paspēj visu laikā!


Ko darīt, lai atbrīvotos no regulāras kavēšanas? 

Ja arī Tu esi viens no regulārajiem kavētājiem, pirmkārt, beidz sevi tā saukt! Jo tādā veidā Tu tikai nostiprini savas asociācijas un identitāti ar cilvēku, kurš VIENMĒR kavē. (Lai gan ir taču reizes, kad ierodies laikā, vai ne?)

Atceroties vairākus no rakstā minētajiem patiesajiem kavēšanas iemesliem, apdomā un paanalizē sevi – kāpēc Tu kavē? 

Atkarībā no tā vari izmantot dažādas stratēģijas, kas palīdzēs Tev mainīt šo ieradumu:·        

- Darbībām, kam esi paredzējis konkrētu laiku, regulāri ieskaties pulkstenī vai izmanto taimeri!    

- Saproti, cik laika aizņem ikdienas aktivitātes un iekļaut to savā plānotājā, piem., ja zini, ka sataisīšanās, lai izietu no mājas, parasti Tevi aizkavē uz 10 minūtēm, ieplāno šo papildus laiku!

- Jau iepriekš nosaki, cik laika paredzi katrai no aktivitātēm. Ja pabeidz ātrāk – neiekrīti kārdinājumā “vēl izdarīšu tikai šo un tad došos”. Labāk ierasties laicīgi, nekā kavēt!

- Noapaļo laiku “uz augšu”, piemēram, tā vietā, lai pieņemtu, ka Waze rāda 32 minūtes līdz gala mērķim, labāk ieplāno 40 minūtes. Izvēlies noapaļotus skaitļus!

- Padari patīkamu jauno ieradumu – būt vismaz 10 minūtes pirms norunātā laika, izmantojot brīvo brīdi, lai palasītu mīļāko žurnālu, pameditētu, pierakstītu idejas savam jaunākam projektam u.c

Ko no šī izmantosi Tu? 


Informāciju speciāli Oh My Days sagatavoja personības izaugsmes koučs Lāsma Poļikēviča www.lasmapolikevica.lv

Komentāri
* E-pasts netiks publicēts vietnē.